
Systemy sprzedaży funkcjonują dziś w coraz większej liczbie firm. Mogą to być albo złożone rozwiązania technologiczne, albo nawet połączenia 2-3 urządzeń. I w zdecydowanej większości przypadków, systemy te ułatwiają wykonywanie obowiązków związanych z prowadzeniem handlu. Równocześnie jednak, przy wdrażaniu w przedsiębiorstwie technologii, która będzie oparta na pracy drukarki fiskalnej, trzeba pamiętać o kilku kwestiach.
Współpraca drukarki z komputerem
Zacznijmy od rzeczy podstawowej. Mianowicie, drukarki fiskalne nie mogą działać samodzielnie. Urządzenia tego typu są najczęściej połączone z komputerem, terminalem komputerowym czy też tabletem. Wszystko zależy oczywiście od faktu, na jaki zestaw zdecyduje się właściciel przedsiębiorstwa. W tym przypadku istotne jest jednak to, jak będzie przebiegała współpraca pomiędzy drukarką i jednostką centralną. Innymi słowy, urządzenie fiskalne i komputer powinny posiadać odpowiednie interfejsy komunikacyjne (złącza bądź moduły bezprzewodowe), które pozwolą na wymianę danych.
Protokoły komunikacyjne i wybór oprogramowania
Kolejną kwestią, o której zresztą przedsiębiorcy czasami zapominają, są tzw. protokoły komunikacyjne. Jest to zagadnienie nieco bardziej techniczne, dlatego postaramy się je opisać w jak najprostszy sposób. W skrócie, protokoły komunikacyjne są regułami wymiany danych. I jak nietrudno zgadnąć, poszczególne rozwiązania technologiczne, które mają ze sobą współpracować, muszą obsługiwać te same protokoły komunikacyjne. Natomiast w systemie sprzedaży dotyczy to wymiany danych na linii drukarka fiskalna – oprogramowanie do zarządzania handlem.
Jakie wnioski z tego płyną? Przy wdrażaniu rozwiązania systemowego trzeba zwrócić uwagę na to, czy drukarka rejestrująca będzie posiadała protokół komunikacyjny zgodny z programem dla firmy, którego chcemy używać. Na szczęście na rynku są dostępne urządzenia fiskalne obsługujące różne reguły wymiany danych. Dzięki temu można bez problemu stworzyć odpowiedni system sprzedaży, wyposażony w praktycznie dowolne oprogramowanie sprzedażowe bądź sprzedażowo-magazynowe.
Obsługiwana baza PLU
Naszym zdaniem jest to zagadnienie, które również odgrywa sporą rolę. Drukarki fiskalne zazwyczaj są wdrażane w przedsiębiorstwach posiadających dosyć rozbudowany asortyment. Większość modeli posiada po prostu odpowiednie predyspozycje do obsługiwania mnóstwa produktów i usług. Niemniej, zawsze warto dopilnować tego, aby drukarka charakteryzowała się właściwym parametrem bazy PLU. Obecnie na rynku są oferowane modele, które obsługują od 100 000 do 1 000 000 pozycji towarowych.
Przy okazji należy zaznaczyć, że definiowanie asortymentu nie odbywa się bezpośrednio na drukarce fiskalnej. Urządzenie tego typu działa w nieco inny sposób. Wszystkie produkty i usługi trzeba najpierw skonfigurować w oprogramowaniu komputerowych. Dopiero później będą one przesyłane do drukarki.
Do czego jeszcze trzeba przywiązywać wagę? W dzisiejszych czasach standardem stają się już rozwiązania systemowe, w których pracują drukarki fiskalne z elektroniczną kopią paragonów. Ponadto, wydajne urządzenie rejestrujące powinno posiadać wytrzymały mechanizm termiczny oraz wyróżniać się solidną konstrukcją.
taaa, słyszałem o tym kombajnie novitus hd e, który potrafi obsłużyć milion pozycji towarowych 😀 robi to wrażenie, zresztą w przypadku tej drukarki nie tylko to – wg mnie znakomita na system sprzedaży, pozdrawiam 🙂