Kasa fiskalna do pracy mobilnej. Na co zwrócić uwagę?

Kasy fiskalne Posnet Mobile HS EJ i Innova Presto

Coraz więcej działalności handlowych wiąże się z koniecznością korzystania z urządzenia fiskalnego. Co nie oznacza, że z tego samego urządzenia. Dzisiejszy rynek technologii sprzedaży oferuje bardzo duży wybór rozwiązań, odmiennych pod wieloma względami. Dlaczego? Ponieważ zarówno każda branża, jak i każde przedsiębiorstwo, ma własne, indywidualne potrzeby. Producenci wiedzą, że kasy rejestrujące muszą na nie odpowiadać, jeśli mają zagwarantować komfortową i efektywną pracę.

Charakter prowadzonej działalności – to właśnie nim powinniśmy się kierować podczas wyboru urządzenia fiskalnego. To on dostarcza informacji na temat cech naszego przedsiębiorstwa, a także związanych z nimi wymagań. Jedną z podstawowych kwestii, które rozstrzygają o charakterze danej firmy, jest przyjęty tryb pracy. Fakt, czy zajmujemy się handlem mobilnym, czy też sprzedażą stacjonarną, w dużej mierze wpływa na to, jakie rozwiązania technologiczne okażą się słuszne. Tym razem poświęcimy uwagę parametrom i funkcjom kas fiskalnych, na których skuteczność możemy liczyć podczas pracy w terenie.

Rozwiązania konstrukcyjne

To aspekt, który może w innych sytuacjach nie miałby kluczowego znaczenia, jednak w przypadku handlu obwoźnego czy konieczności dojazdu do klienta – odgrywa istotną rolę. Praca związana z częstymi podróżami stawia konkretne wymagania. Urządzenie fiskalne, które musi towarzyszyć każdej transakcji, powinno być łatwe w przechowywaniu i transportowaniu, a także zapewniać wygodną obsługę, gdy kasa znajduje się w obu dłoniach przedsiębiorcy. Dlatego najlepszy okaże się model o niedużej, lekkiej oraz ergonomicznej konstrukcji, wykonanej z odpowiednich materiałów i niepowodującej szybkiego zmęczenia podczas długotrwałej pracy z urządzeniem „w powietrzu”. Tym lepiej, jeśli istnieje opcja zastosowania specjalnego pokrowca albo instalacji, umożliwiającej stabilne umocowanie kasy w samochodzie. Osobną kwestią (która zresztą ma znaczenie również w ramach sprzedaży stacjonarnej) jest fakt, że bez względu na to, na jakim stanowisku pracy umieścimy takie urządzenie, zajmie ono naprawdę niedużo miejsca.

Wysoka wytrzymałość

Oczywistością jest, że działalności handlowe – już bez względu na to, czy stacjonarne, czy mobilne – potrafią się bardzo różnić. Nie wszystkie charakteryzuje czystość i wygoda przestrzeni biurowych lub sklepowych. Urządzenia fiskalne użytkowane są również w przedsiębiorstwach o trudnych warunkach pracy, takich jak warsztaty samochodowe czy punkty gastronomiczne. Dlatego naturalne jest, że kasy rejestrujące, przeznaczone także do takich miejsc, muszą wykazywać wyższą odporność na intensywną eksploatację oraz niekorzystne działania. To samo dotyczy urządzeń mobilnych – ich ciągłe przemieszczanie, wystawianie na niekorzystne zmiany pogodowe, stosowanie w odmiennych, nierzadko mało komfortowych środowiskach, może negatywnie wpłynąć na sposób funkcjonowania kasy. A zatem warto zwrócić uwagę, czy wybrany model posiada trwałą, solidnie wykonaną konstrukcję, chroniącą podzespoły przed uszkodzeniami mechanicznymi, niskimi temperaturami, a także wnikaniem wilgoci bądź pyłu. Obecnie istnieją rozwiązania, które chronią klawiatury przed przypadkowym zalaniem, ekrany przed zarysowaniami, zaś obudowę, pokrytą antypoślizgową powłoką – przed niebezpiecznymi upadkami.

Wydajność i dużo energii

Przechodzimy do kwestii, która również ma znaczenie dla różnych rodzajów sprzedaży, a mianowicie wydajności i związanej z nią też energooszczędności. Najczęściej obecne kasy fiskalne wyposażone są w dodatkowy akumulator, sprawiających, że urządzenie nie jest już całkowicie uzależnione od zasilania sieciowego. W przypadku punktów handlowych ma to ogromne znaczenie, gdy nastąpi niespodziewana awaria prądu – dodatkowa bateria potrafi umożliwić przeczekanie usterki bez konieczności przerywania sprzedaży. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o podróże służbowe. Im wydajniejszy akumulator, tym mniej musimy przejmować się o dostęp do stałego źródła prądu. Jednak najczęściej teraz kasa mobilna pozwala na zasilanie przy użyciu ładowarki samochodowej. W połączeniu, rozwiązania te okazują się niezwykle praktyczne i gwarantujące bezpieczeństwo naszego biznesu.

Podsumowując

Naturalnie, to nie wszystkie aspekty, które usprawniają korzystanie z technologii sprzedaży w terenie. Komfort zapewni również łatwy w obsłudze mechanizm drukujący, tym bardziej, gdy wsparty jest przez opcję elektronicznej kopii paragonów. Przyciski funkcyjne do programowania skrótów dla wybranych produktów i usług lub ważnych funkcji kasy okażą się atrakcyjne w przedsiębiorstwie każdego typu, zaś możliwość komunikacji bezprzewodowej z urządzeniami peryferyjnymi wydaje się przy pracy mobilnej wyjątkowo korzystna. Niemniej, postanowiliśmy wybrać i opisać kwestie, według nas, najważniejsze dla takiego rodzaju działalności. Jeśli jesteście podobnego lub innego zdania – zapraszamy Was do pozostawienia swojej opinii w komentarzach.

1 thought on “Kasa fiskalna do pracy mobilnej. Na co zwrócić uwagę?

  1. gabaryty to wiadoma sprawa, ale ja np. zwracałem też dużą uwagę na wydajność baterii i opcję zasilania w samochodzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *