Został jeszcze 3 etap obowiązkowej wymiany na online

Elzab K10 Online - mobilna kasa fiskalna

Obowiązkowa wymiana urządzeń fiskalnych starszego typu na modele online powoli dobiega końca. Bo choć jej trzeci etap wciąż przed nami – należącym do niego działalnościom nie pozostało za dużo czasu. Jakie przedsiębiorstwa obejmuje ostatnia faza obowiązkowej wymiany na online? Do kiedy mają one czas, aby wdrożyć kasy fiskalne współpracujące z CRK? O jakich możliwościach warto pamiętać w kontekście tej sprawy? W dzisiejszym wpisie odpowiemy sobie na te pytania.

Kilka słów przypomnienia o obowiązkowej wymianie na online

Od początku wprowadzenie i upowszechnienie systemu online miało mieć charakter ewolucyjny. W związku z tym ewidencjonowanie obrotu przy użyciu kas oraz drukarek fiskalnych nowego typu nie stanowi bezwzględnego obowiązku dla wszystkich przedsiębiorców. Niemniej, w treści nowelizacji ustawy o VAT zostały wyszczególnione branże, których dotyczy wymóg wcześniejszego wdrożenia wspomnianych technologii. Cały proces obowiązkowej wymiany dotąd stosowanych urządzeń rejestrujących (z papierową bądź elektroniczną kopią paragonów) na modele online został podzielony na 3 etapy. Każdy z nich objął określone typy działalności handlowych i usługowych, które – zgodnie z odgórnie ustalonymi terminami – musiały rozpocząć pracę z kasami lub drukarkami fiskalnymi online.

Kosmetyczki, lekarze, prawnicy… kto jeszcze będzie musiał wymienić urządzenie fiskalne na online w najbliższym czasie?

Na ten moment dwa etapy procesu obowiązkowej wymiany na online mamy już za sobą. Przypomnijmy, że do pierwszej grupy branż zostały zaliczone działalności związane z motoryzacją, takie jak warsztaty samochodowe, punkty wulkanizacyjne czy firmy zajmujące się sprzedażą paliw do pojazdów silnikowych. W drugiej grupie znalazła się branża gastronomiczna i hotelarska, a także przedsiębiorstwa oferujące sprzedaż materiałów opałowych, jak węgiel lub brykiet. I choć nie obyło się bez utrudnień – termin wymaganej wymiany na online w przypadku drugiego etapu, ze względu na obostrzenia związane z pandemią, został przesunięty o pół roku – to jednak zbliżamy się do ostatniej fazy tego procesu. Przypomnijmy, że do trzeciej grupy branż należą salony fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, działalności lekarskie i dentystyczne, prawnicze, budowlane oraz obiekty poprawy kondycji fizycznej (w zakresie wstępu do tych obiektów). Zmiany w terminach, jakie wynikły dla etapu drugiego, nie pozostały bez konsekwencji. W związku z tym, branże należące do 3 etapu również zyskały dodatkowy czas, aby wymienić urządzenia rejestrujące starszego typu na modele transmitujące dane przez internet do CRK. Będą one musiały rozpocząć ewidencjonowanie obrotu przy użyciu kas lub drukarek fiskalnych online najpóźniej z dniem 1 lipca 2021 roku.

Na zakończenie – wspomnijmy o ustawowej uldze

W tym miejscu warto przypomnieć, że, zgodnie z aktualnymi przepisami, zwrot części wydanej kwoty na pierwsze urządzenia rejestrujące dotyczy tylko kas oraz drukarek fiskalnych online. Ale z ustawowej ulgi mogą skorzystać również branże wyszczególnione w nowelizacji ustawy o VAT, przy obowiązkowej wymianie technologii starszego typu na modele współpracujące z CRK. Oznacza to, że działalności uwzględnione w 3 etapie – podobnie jak te należące do etapu 1 i 2 – będą miały okazję do ponownego skorzystania z refundacji. Jej charakter nie uległ zmianie. Chodzi o zwrot w wysokości maksymalnie 90% wartości urządzenia, jednak nie więcej niż 700 złotych.

1 thought on “Został jeszcze 3 etap obowiązkowej wymiany na online

  1. czyli pora teraz na wymianę kasy fiskalnej u mnie 😉 nieomieszkam skorzystać z ulgi skoro już trzeba wymieniać 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *