Co wiesz o wagach elektronicznych?

Waga elektroniczna Digi DS-700 E

Z punktu widzenia prawa, wielu przedsiębiorców musi zaopatrzyć się w urządzenie fiskalne. Ale z perspektywy sprawnie przebiegającej sprzedaży, technologie handlowe nie kończą się na kasach i drukarkach. Mają do zaoferowania wiele interesujących rozwiązań wspomagających obsługę klientów, takich jak skanery kodów kreskowych, terminale płatnicze, szuflady na pieniądze bądź wagi elektroniczne. Dziś pomówimy właśnie o tych ostatnich.

Czasem jedynej rzeczy, której potrzebuje sklep, jest po prostu kasa fiskalna. Jej funkcje i parametry wystarczają do sprawnej sprzedaży towarów lub usług. Często jednak odbywające się w danej firmie transakcje zmuszają do przeprowadzenia dodatkowych działań, takich jak przyjęcie płatności kartą, zeskanowanie kodu kreskowego lub pomiar wybranych produktów. Tym razem przyjrzymy się urządzeniom peryferyjnym odpowiedzialnym za ostatnie z wymienionych zadań.

Zakresy, czyli o typowych cechach wag elektronicznych

Choć „wagi elektroniczne” to nie zamknięta kategoria, tylko rodzaj technologii posiadający różne, konkretne realizacje – to jednak posiada pewne ogólne cechy charakterystyczne. Do takich z pewnością można zaliczyć kwestię pracy tych urządzeń w konkretnych zakresach. Co to oznacza?

Załóżmy, że dany model wagi ma jasno określone możliwości pomiaru masy – np. do 15 kg. Niemniej, oprócz tego generalnego pułapu, waga posiada również swoje zakresy. Oznaczają one dokładność, z jaką podaje wyniki liczbowe na różnych poziomach pomiaru. Jeśli zatem model, o którym mówimy, jest 2-zakresowy, może to oznaczać np., że do 6 kg waży z dokładnością do 2 g, zaś od 6 do 15 kg z dokładnością do 5 g.

Parę słów o różnych rodzajach wag elektronicznych

Możemy zatem wyróżnić zwykłe wagi kalkulacyjne, a nawet i jeszcze mniejsze, kompaktowe szalki ważące. Istnieją modele podwieszane albo zabudowywane w boksach kasowych. Na stanowiskach samoobsługowych często występują wagi etykietujące, zaś do pracy z najcięższymi towarami wykorzystywane są urządzenia platformowe.

Osobną kwestią pozostają poszczególne opcje technologiczne. W przeciwieństwie do szalki, waga kalkulacyjna może posiadać 1, 2 lub więcej wyświetlaczy oraz bardziej bądź mniej rozbudowaną klawiaturę. Ekran pokazujący wyniki pomiaru bywa zintegrowany z obudową urządzenia lub znajduje się na wysięgniku (w przypadku wag platformowych – nawet dość wysokim). Modele etykietujące pozwalają klientom własnoręcznie wybrać i zważyć produkty oraz przykleić wydrukowaną etykietę, zawierającą informacje dla sprzedawcy o towarze i jego cenie. Innym razem sprzedawca (np. w hipermarkecie) potrafi sam jednocześnie skanować i ważyć artykuły, jeśli wszystkie te urządzenia są połączone w ramach stanowiska pracy.

 

Jednym słowem, rozwiązań technologicznych jest dość dużo, a to dlatego, że odpowiadają one na wymagania różnych branż i odmiennych działalności. Efektywność pracy urządzenia peryferyjnego będzie zatem zależeć od zgodności potrzeb firmy z konkretnymi opcjami danej wagi elektronicznej.

1 thought on “Co wiesz o wagach elektronicznych?

  1. właśnie miałem pisać, że głównie miele się kasy i drukarki (choć w sumie na to może jest w internecie największy „popyt”), a za mało się mówi o równie ważnych urządzeniach peryferyjnych – mało kto dziś ich nie używa. Dobry tekst, ale czekam też na coś więcej o skanerach! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA: *