Jak dobrze wybrać czytnik kodów kreskowych?

Czytnik kodów kreskowych to jedno z tych urządzeń, które może być istotnym elementem systemu sprzedaży. Rozwiązanie technologiczne do automatycznej identyfikacji równie dobrze sprawdza się jednak podczas pracy w magazynie lub biurze. Dlaczego w ogóle o tym wspominamy? Gdyż, jak widać, czytniki kodów są stosowane w zupełnie różnych okolicznościach. W związku z tym, warto dostosować urządzenie tego typu do konkretnych zapotrzebowań.

Ręczne skanery kodów kreskowych

Jak sama nazwa wskazują, są to urządzenia, które wykorzystuje się do pracy w trybie manualnym. Odczyt kodu kreskowego następuje wtedy po wciśnięciu przycisku wyzwalającego. Niemniej, wiele skanerów ręcznych można również stosować w trakcie automatycznego pozyskiwania danych. W tym przypadku mowa o modelach, które są wyposażone w podstawkę (standardowo lub opcjonalnie). Urządzenia tego typu, po umieszczeniu w podstawce, samoistnie przechodzą w tryb automatycznego odczytywania kodów kreskowych.

Wewnątrz kategorii „ręcznych skanerów” można jeszcze wymienić inne podgrupy. Chodzi przede wszystkim o urządzenia przewodowe oraz bezprzewodowe. Po raz kolejny wiele wyjaśniają tutaj same „określenia”. Czytniki przewodowe współpracują z innymi elementami systemu, np. z kasą fiskalną, komputerem lub terminalem komputerowym, przy pomocy złącza komunikacyjnego (kabel transmisyjny). Najczęściej jest to któryś z portów – USB, RS-232 lub KBW (klawiaturowy).

W przypadku skanerów bezprzewodowych, do wymiany danych wykorzystuje się technologię Bluetooth. Istotnym parametrem jest tutaj maksymalny zasięg radiowy, w którym urządzenie może być eksploatowane. Odległość pracy jest oczywiście różna dla poszczególnych modeli. Podczas gdy z jednym czytnikiem można się oddalić od bazy komunikacyjnej lub komputera nawet na 100 metrów, inne urządzenie będzie zdolne do pozyskiwania danych np. w zasięgu 10 m. Osobną kwestią jest funkcja Batch Mode, którą posiadają nowoczesne skanery bezprzewodowe. Pozwala ona na zapamiętywanie konkretnej liczby kodów, odczytanych poza zasięgiem Bluetooth.

Urządzenia stacjonarne do pozyskiwania danych

Na polskim rynku dostępne są także stacjonarne czytniki kodów kreskowych. Ich głównym przeznaczeniem jest pozyskiwanie danych w trybie automatycznym. Urządzenie tego typu trzeba po prostu ustawić w odpowiednim miejscu na stanowisku pracy, a następnie zbliżyć do niego obiekt z kodem kreskowym.

Zaletą wielu czytników stacjonarnych jest to, że posiadają one niewielkie gabaryty oraz regulowaną konstrukcję. Dlaczego jest to tak istotne? Dzięki temu można bowiem w łatwy sposób dopasować położenie skanera kodów kreskowych do miejsca, w którym pozyskiwane będą dane. Ciekawostka: niektóre modele oferują pracę w trybie manualnym, tzn. są wyposażone w przycisk do wyzwalania odczytu.

Czytniki przeznaczone do pracy w zabudowie

To ostatnia grupa, którą omówimy, lecz nie należy wyciągać z tego pochopnych wniosków. Skanery pracujące w zabudowie cieszą się dziś dużym zainteresowaniem ze strony polskich przedsiębiorców. Urządzenia tego typu można spotkać nie tylko w dużych, ale także w średnich lub małych punktach handlowo-usługowym.

Atutem takiego rozwiązania technologicznego jest z pewnością to, że nie zajmuje ono dodatkowej przestrzeni w miejscu pracy. Czytnik należy oczywiście odpowiednio zabudować, tzn. umieścić go w ladzie sklepowej lub stanowisku kasjerskim. Po właściwym zamontowaniu urządzenie umożliwi skanowanie kodów kreskowych w trybie automatycznym.

Różne kategoryzacje, z którymi można się spotkać

Na potrzeby tego wpisu przyjęliśmy prosty podział skanerów kodów kreskowych. Pozwoliło nam to na przybliżenie możliwości tych urządzeń. Niemniej, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że to nie jedyna ze stosowanych typologii. Na rynku często można spotkać zupełnie inne „uporządkowania” czytników, np. podział na jednoliniowe i wieloliniowe. Do pierwszej z wspomnianych grup zaliczymy wtedy modele, które pozyskują dane za pomocą jednej linii skanującej. To urządzenia do standardowych zastosowań. Natomiast czytniki wieloliniowe, zwane także wielokierunkowymi, wykorzystują nawet do kilkudziesięciu linii skanujących. Modele tego typu pozwalają na znacznie precyzyjniejsze pozyskiwanie informacji z kodów kreskowych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeżeli zależy nam na tym, aby w sposób kompleksowy dostosować czytnik do potrzeb naszej działalności, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, ogromne znaczenie ma zakres obsługiwanych kodów kreskowych. Pod tym względem skanery dzielą się na 2 grupy – odczytujące tylko kody 1D oraz pozyskujące dane z kodów 1D i 2D. Nietrudno zgadnąć, że szerszy zakres zwiększa funkcjonalność. Po drugie, istotnym parametrem jest zasięg skanowania, czyli maksymalna odległość, w jakiej można odczytać kod kreskowy. Powinien być on duży szczególnie wtedy, gdy planujemy wykorzystywać urządzenie podczas pracy w obszernym magazynie.

Po trzecie, jeżeli nasza działalność wiąże się z eksploatacją w trudnych warunkach (niska temperatura, kurz, pył, wilgoć), warto pomyśleć o modelu, który bez problemu poradzi sobie z takimi wyzwaniami. Wyznaczników wytrzymałości jest kilka, a najważniejsze to: norma szczelności IP oraz odporność na wielokrotne upadki z konkretnej wysokości.

 

Odwiedzając tę stronę internetową można znaleźć więcej informacji o czytnikach kodów kreskowych.

5 thoughts on “Jak dobrze wybrać czytnik kodów kreskowych?

  1. W moim sklepie znakomicie sprawdza się czytnik bezprzewodowy (nie pamiętam nazwy modelu).
    Praca bez kabla jest dużo wygodniejsza niż z kablem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA: *