Jak poprawnie zarejestrować kasę fiskalną?

W błędzie są osoby, które myślą, że wystarczy kupić kasę fiskalną, aby rozpocząć prowadzenie ewidencji i wystawianie paragonów. Korzystanie z urządzenia rejestrującego wymaga bowiem przejścia przez pewne procedury. Czynności te zostały opisane w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku. O czym konkretnie muszą pamiętać podatnicy? Istotna jest przede wszystkim terminowa i zgodna z przepisami komunikacja z Urzędem Skarbowym. Jednak nie tylko…

Kolejne etapy instalacji kasy fiskalnej

Prawidłowa instalacja kasy fiskalnej ma duże znaczenie i nigdy nie należy lekceważyć żadnego z etapów tej procedury. Pytanie jednak, od którego z obowiązków trzeba zacząć? Przepisy fiskalne wymagają, żeby na samym początku zgłosić do naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego planowaną liczbę kas i miejsca ich użytkowania. Pismo ze wspomnianymi informacjami powinno trafić do US co najmniej jeden dzień przed datą rozpoczęcia ewidencji sprzedaży.

W momencie zakupu danego urządzenia w sklepie stacjonarnym lub internetowym, będzie ono funkcjonowało w trybie szkoleniowym. Kolejnym zadaniem przedsiębiorcy jest więc dopilnowanie, żeby kasa została prawidłowo zafiskalizowana. Służy temu procedura, którą może przeprowadzić jedynie serwisant z ważnymi uprawnieniami. Zazwyczaj będzie to pracownik firmy, w której podatnik kupi swój model. Jak nietrudno zgadnąć, po fiskalizacji można już wystawiać paragony fiskalne. Niemniej, nie jest to równoznaczne zakończeniu całej procedury.

Obowiązkiem właściciela kasy jest poinformowanie Urzędu Skarbowego o fiskalizacji urządzenia. Zgodnie z przepisami, trzeba to zrobić w terminie 7 dni od daty uruchomienia danego modelu w trybie fiskalnym. Ostatni etap jest zaś związany z numerem ewidencyjnym, który podatnik otrzyma od US. Należy go umieścić na urządzeniu – w trwały sposób oraz w widocznym miejscu.

Dlaczego warto kupić urządzenie wcześniej?

W niektórych przypadkach poprawne i terminowe zarejestrowanie kasy fiskalnej może zająć kilka dni lub nawet tydzień. Co za tym idzie, nie należy odkładać całej procedury na ostatnią chwilę. Wcześniejsze kupienie urządzenia zapewni nie tylko spokojne rozpoczęcie ewidencji sprzedaży, ale także inne korzyści. Ważne jest m.in. to, o czym wspomnieliśmy wcześniej. Nowa kasa fiskalna będzie działała do momentu fiskalizacji w trybie szkoleniowym, co pozwoli na łatwe opanowanie jej funkcji. Ponadto, warto przypomnieć, że przy zakupie pierwszego urządzenia rejestrującego obowiązuje ulga, która umożliwia odzyskanie nawet do 90% wartości danego modelu (nie więcej niż 700 zł). Wcześniejszy zakup kasy zwiększy szansę na skorzystanie ze wspomnianej refundacji kosztów.

Co grozi za niedopilnowanie obowiązków?

Kary i grzywny nigdy nie są przyjemnym tematem, ale ten wpis wymaga również omówienia takich zagadnień. Innymi słowy, co grozi za niedopilnowanie obowiązków w zakresie instalacji kasy fiskalnej? Należy w tym momencie przywołać Kodeks Karny Skarbowy. Zgodnie z tą ustawą, przedsiębiorcy, którzy wbrew obowiązkowi nie wystawiają faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia, wystawiają je w sposób wadliwy albo odmawiają ich wystawienia, podlegają karze grzywny do 180 stawek dziennych.

W przypadku braku terminowego zarejestrowania kasy fiskalnej, trzeba się także liczyć z innymi problemami. Najbardziej dotkliwym będzie zaś utrata możliwości skorzystania z ulgi za zakup pierwszego urządzenia rejestrującego.

1 thought on “Jak poprawnie zarejestrować kasę fiskalną?

  1. polecam wszystkim wcześniej rozpocząc całą akcję. tryb szkoleniowy na prawdę pomaga w dalszej pracy – nie ma strachu o byle zadanie do wykonania na kasie, wszystko jasne jeszcze przed rozpoczęciem sprzedazy. pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA: *