Kasa systemowa w firmie. Co zaoferuje takie urządzenie?

Kasa fiskalna może funkcjonować w firmie samodzielnie. Jest rozwiązaniem całkowicie autonomicznym i do rejestrowania obrotu oraz wystawiania paragonów nie trzeba stosować dodatkowych urządzeń peryferyjnych. Jednakże, w rzeczywistości często okazuje się, że obsługa klientów w firmie wymaga wdrożenia dodatkowych technologii, np. wagi elektronicznej, skanera kodów kreskowych, szuflady kasowej oraz terminala płatniczego. I właśnie z takim zadaniem doskonale poradzi sobie systemowa kasa fiskalna.

Czym jest systemowa kasa fiskalna?

W największym skrócie można napisać, że systemowa kasa fiskalna to taka, która doskonale sprawdzi się podczas pracy w… systemie sprzedaży. Urządzenia tego typu są wdrażane zarówno w punktach handlowo-usługowych, jak i lokalach gastronomicznych. Innymi słowy, wszędzie tam, gdzie niezbędne jest wykorzystywanie wielu rozwiązań technologicznych w tym samym czasie. A kasy systemowe mają specjalne predyspozycje do ogólnie pojętej wielozadaniowości. W największej mierze chodzi o to, że pozwalają one na zdefiniowanie dużej bazy towarowej (PLU), posiadają różnorodne interfejsy komunikacyjne oraz bardzo rozbudowaną klawiaturę z mnóstwem przycisków funkcyjnych.

Obsługa wielu produktów lub usług

Cechą wyróżniającą systemowych kas fiskalnych jest możliwość obsługi kilkudziesięciu tysięcy pozycji w bazie towarowej (PLU). Dlatego urządzenia te znajdują zastosowanie w firmach, które posiadają rozbudowany asortyment. Produkty lub usługi można w nich programować zarówno bezpośrednio z panelu użytkownika (ekran i wyświetlacz), jak i za pomocą komputera oraz narzędzia informatycznego do zarządzania biznesem. Jeżeli zależy nam na tym, aby szybko i sprawnie wprowadzić wszystkie potrzebne dane do kasy, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie oprogramowania sprzedażowego. Ręczne konfigurowanie kilkudziesięciu tysięcy pozycji towarowych mogłoby zająć naprawdę bardzo dużo czasu.

Świetna komunikacja z innymi urządzeniami

W dzisiejszych czasach system sprzedaży może się składać z wielu urządzeń peryferyjnych. Poszczególne elementy całego rozwiązania mają bowiem swoje konkretne zastosowanie, które wpływa na komfort oraz automatyzację pracy. Natomiast najpopularniejszymi urządzeniami, towarzyszącymi kasie fiskalnej, są: waga elektroniczna, czytnik kodów kreskowych, terminal komputerowy, terminal płatniczy, szuflada na pieniądze, drukarka paragonowa czy też drukarka etykiet. Połączenie wszystkich wspomnianych ogniw bywa trudne, lecz przy odpowiednim zaplanowaniu rozwiązania dla firmy – w pełni możliwe. Do takich wyzwań zostały przystosowane systemowe kasy fiskalne. Modele z tej grupy posiadają różnorodne interfejsy komunikacyjne, dzięki którym mogą współpracować z wieloma urządzeniami peryferyjnymi równocześnie. Jeżeli zaś chodzi o obsługiwane standardy wymiany danych, w kasach systemowych najczęściej występują następujące porty: USB, RS-232, Ethernet, PS/2, złącze szuflady kasjerskiej.

Zaawansowany tryb szybkiej sprzedaży

Właściciele punktów handlowo-usługowych czy też restauracji na pewno zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest szybka obsługa klientów. W dzisiejszych czasach kompleksowych usług oczekują tak naprawdę wszyscy nabywcy. W związku z tym, każda rzecz w firmie, która przyczyni się do automatyzacji pracy, jest na wagę złota. Nie inaczej będzie w przypadku systemowej kasy fiskalnej. W urządzeniach tego typu stosuje się rozbudowane klawiatury, które zawierają wyjątkowo dużo klawiszy programowalnych. Przyciski te można zaś zdefiniować do szybkiej sprzedaży popularnych produktów lub usług, ewentualnie do bezpośredniego wywoływania najczęściej wykonywanych czynności (m.in. wydruku raportu dobowego).

 

Ciekawostką jest fakt, że w dzisiejszych czasach coraz więcej małych oraz średnich kas przejmuje niektóre cechy od swoich systemowych odpowiedników. Dlatego oczywiście nie w każdych okolicznościach rozbudowane urządzenie będzie jedynym słusznym rozwiązaniem. Zawsze warto rozważyć różne warianty technologii wdrażanej w przedsiębiorstwie.

1 thought on “Kasa systemowa w firmie. Co zaoferuje takie urządzenie?

  1. wg mnie mimo duzych gabarytow w wielu punktach handlowych doskonale sprawdza sie dopiero wlasnie systemowa kasa. zwlaszcza w sytuacji, gdy chcemy pozostac przy kasie, ale jednoczesnie miec mozliwosc zaprogramowania duzo PLU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA: *