Drukarka etykiet dla firmy. Użyteczne rozwiązanie czy niepotrzebny gadżet?

W dzisiejszych czasach drukarki etykiet znajdują zastosowanie w wielu działalnościach. Korzystają z nich zarówno firmy kurierskie, jak i punkty handlowo-usługowe, biura, urzędy czy też placówki medyczne. Rzeczywistość pokazuje więc, że nie są to zbyteczne urządzenia, które można by w prosty sposób zastąpić innymi rozwiązaniami technologicznymi. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup drukarki etykiet, powinniśmy pamiętać o tym, że modele oferowane na polskim rynku posiadają różne funkcje i parametry. Innymi słowy, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego urządzenia tak naprawdę potrzebujemy.

Różne rodzaje drukarek etykiet

Dystrybutorzy drukarek etykiet stosują różne typologie tych urządzeń. Naszym zdaniem najtrafniejszym podziałem jest ten uwzględniający najczęstsze zastosowania. W związku z tym, wyróżniamy drukarki biurowe, półprzemysłowe oraz przemysłowe. Należy jednak dodać do tego bardzo istotną uwagę – niekiedy jeden rodzaj urządzenia sprawdzi się w zupełnie innych działalnościach. Przykładowo: jeżeli nasze biuro wymaga naprawdę zaawansowanej technologii do wydruku etykiet, warto rozważyć zakup modelu półprzemysłowego. Co więcej, do kategoryzacji zaproponowanej powyżej warto jeszcze dodać urządzenia mobilne. Współcześnie takie drukarki również są dostępne na rynku i cieszą się zainteresowaniem polskich przedsiębiorców.

Różne technologie wydruku

Ważnym elementem każdej drukarki etykiet jest oczywiście… mechanizm drukujący. To on w dużej mierze decyduje o tym, jak konkretny model sprawdza się podczas codziennego wykonywania obowiązków. Które parametry urządzeń tego typu będą miały tutaj znaczenie? Przede wszystkim prędkość oraz rozdzielczość wydruku. Niemniej, nie można zapominać o tym, że dzisiejsze drukarki oferują 2 tryby pracy: termiczny oraz termotransferowy. Co więcej, najbardziej zaawansowane technologicznie modele pozwalają na korzystanie z obydwu technologii wystawiania etykiet.

Do druku w trybie termicznym wykorzystuje się termoczułe materiały eksploatacyjne. Najczęściej jest to po prostu rolka papieru termicznego. Warto jednak wyjaśnić, w jaki sposób urządzenie z taką technologią dokonuje zadruku odpowiedniej powierzchni. W tym przypadku etykieta tworzona jest za pomocą głowicy termicznej, która wydziela ciepło i działa na papier we właściwych miejscach.

W przypadku technologii termotransferowej nie mamy do czynienia z reakcją na temperaturę, więc do zadrukowania konkretnego obszaru na etykiecie niezbędny jest barwnik (taśma barwiąca). Dzięki temu urządzenie umożliwia jednak korzystanie z różnych materiałów eksploatacyjnych – zarówno papieru, jak i tworzyw sztucznych. Niewątpliwą zaletą tej technologii jest większa trwałość druku (w porównaniu do opisanego przed chwilą trybu termicznego). Jeśli więc zależy nam na tym aspekcie pracy, warto wybrać urządzenie wystawiające etykiety metodą termotransferową.

Współpraca z innymi urządzeniami

Drukarka etykiet nie musi być stale podłączona do komputera lub terminala komputerowego. Urządzenie może pracować samodzielnie, jeśli dostarczymy mu dane do wydruku. Nie zmienia to jednak faktu, że współpraca z innymi elementami systemu (sprzedażowego, magazynowego czy też biurowego) ma duże znaczenie. Drukarki etykiet dostępne na polskim rynku obsługują na szczęście popularne standardy komunikacji, czyli RS-232 oraz USB. Niemniej, jeżeli zależy nam na tym, aby urządzenie pracowało w sieci LAN, dobrym rozwiązaniem będzie model posiadający złącze Ethernet.

Czy warto zainwestować w drukarkę etykiet?

Jeżeli prowadzimy firmę, która wymaga zastosowania innych urządzeń do wydruku, niż np. tylko kasa fiskalna lub zwykła drukarka laserowa, odrębna technologia do wystawiania etykiet może się okazać niezbędna. Co za tym idzie, inwestycja w odpowiedni model nie będzie oznaczała zbędnego wydatku. Ale z naciskiem na „odpowiedni”. Niekiedy można bowiem rozważyć zakup drukarki paragonowej, która również pozwoli na emitowanie dokumentów na papierze termicznym. Przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepiej po prostu skorzystać ze wsparcia profesjonalnego dystrybutora urządzeń tego typu.

Więcej na ten temat: www.pckf.pl/drukarki-etykiet

3 thoughts on “Drukarka etykiet dla firmy. Użyteczne rozwiązanie czy niepotrzebny gadżet?

  1. właśnie już od dłuższego czasu zastanawiałem się nad zakupem takiego urządzenia. celuję w Zebrę albo Godex, no nic, zobaczymy co ostatecznie się wybierze 🙂 dzięki, pozdrawiam !!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA: *