Fiskalny rok 2018 – jaki będzie?

Kasa fiskalna Posnet Bingo HS EJ

Pytanie postawione w tytule dzisiejszego tekstu nie jest przypadkowe – i to z kilku powodów. Po pierwsze, połowa stycznia to wciąż czas podsumowań zeszłorocznych wydarzeń i działań, a także wybiegania myślami w nadchodzące miesiące. Po drugie, o roku 2018 mówiło się już od dłuższego czasu, a to ze względu na zbliżające się, poważne zmiany w branży fiskalnej. I wreszcie po trzecie, warto również wspomnieć o kolejnych propozycjach ze strony producentów technologii sprzedaży.

Czekając na efekty postanowień z 2017 roku

Choć zapewne plany i działania, o które chodzi, sięgają jeszcze dalej wstecz, w 2017 roku wspominało się o nich coraz więcej. Na dobre ruszyły bowiem prace nad dwoma istotnymi aktami prawnymi: Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów w kwestii warunków technicznych, jakie muszą spełniać urządzenia fiskalne, oraz nowelizacją do ustawy o VAT. Kwestie, jakie są tam poruszane, spotykają się z pewnością w jednym punkcie – w zamiarze wdrożenia zaawansowanego, teleinformatycznego systemu fiskalizacji. Na czym będzie on polegał? W niedalekiej przyszłości podatnicy zaczną korzystać z kas fiskalnych online – urządzeń rejestrujących połączonych drogą internetową z Centralnym Repozytorium Kas. W ten oto sposób będą transmitowane do serwerów Ministerstwa Finansów wszystkie informacje na temat ewidencjonowanego obrotu. Ma to w znacznym stopniu usprawnić monitorowanie wszelkich nieprawidłowości, uskutecznić walkę z „szarą strefą”, a przy tym zmniejszyć koszty administracyjne. Ale na tym nie koniec. Kasy online będą też standardowo współpracować z terminalami płatniczymi (na rzecz dalszej popularyzacji transakcji bezgotówkowych) oraz oferować możliwość wystawiania dla klientów e-paragonów (łatwych do przechowywania, np. na koncie e-mail).

Rok 2018 to czas konkretów

Choć działania nad wprowadzeniem wspomnianych regulacji prawnych wciąż trwają, można śmiało powiedzieć, że raczej nie będzie trzeba długo czekać na konkretyzacje, związane z opisanymi wyżej zmianami. Należy przypomnieć, że pojawiły się już wzmianki na temat pierwszych etapów wprowadzania technologii sprzedaży nowej generacji. Mówiąc dokładniej, resort finansów uwzględnił branże i rodzaje działalności, które będą musiały najwcześniej zacząć stosować kasy fiskalne online. W pierwszej kolejności wymienia się branżę motoryzacyjną i wulkanizacyjną oraz firmy zajmujące się sprzedażą paliw. Szacuje się, że tego typu przedsiębiorstwa będą musiały wdrożyć nowe urządzenia rejestrujące – na drodze kupna bądź wymiany dotychczasowych technologii – do końca bieżącego roku. W dalszej kolejności mówi się o branży gastronomicznej, budowlanej czy też działalnościach fryzjerskich, kosmetycznych czy kosmetologicznych. Warto przy okazji powiedzieć, że najprawdopodobniej będzie to ostatni moment dla tych podatników, którzy postanowią jeszcze nabyć i zafiskalizować kasy z papierową kopią paragonów.

Z nowym rokiem nowe urządzenia fiskalne

Końcówka 2017 minęła również pod znakiem nowych propozycji ze strony czołowych producentów technologii sprzedaży. A mówiąc dokładnie, całkowicie nowych lub też odświeżonych wersji znanych i popularnych wśród przedsiębiorców modeli. Wśród pierwszych z pewnością wyróżnia się urządzenie marki Elzab – Sigma – będące w rzeczywistości ciekawym połączeniem 3 elementów: kasy fiskalnej, komputera oraz zaawansowanego oprogramowania sprzedażowego. Na uwagę zasługuje też elegancka i ergonomiczna konstrukcja tego modelu, a także obszerny panel dotykowy oraz 100 000 pozycji towarowych do zdefiniowania, w które został on wyposażony. Tymczasem do drugich zalicza się kasa Farex Bursztyn E Plus. To urządzenie, z segmentu raczej tańszych technologii sprzedaży, zyskało wiele atrakcyjnych rozwiązań – jak choćby elektroniczną kopię paragonów, bazę towarową do 7 000 PLU czy 32 przyciski funkcyjne. Z pewnością w kolejnych miesiącach propozycje te znajdą zastosowanie w niejednym, mniejszym, średnim lub większym przedsiębiorstwie, zarówno handlowym, jak i usługowym.

1 thought on “Fiskalny rok 2018 – jaki będzie?

  1. a czy już wiadomo jak terminowo będzie z kasami fiskalnymi online i gabinetami kosmetologicznymi? prowadzę tego typu działalność stąd moje pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA: *