Urządzenia fiskalne i zakupy internetowe – zwróć na to uwagę!

Zakup kasi i drukarek fiskalnych przez internet

Dynamiczny rozwój sklepów internetowych jednoznacznie świadczy o tym, że – choć punkty stacjonarne wciąż się mają dobrze – coraz chętniej dokonujemy zakupów w sieci. Można wręcz z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że dzisiaj praktycznie nie ma takiego rodzaju produktów, których nie dałoby się nabyć w przestrzeni wirtualnej. Podobnie jest z urządzeniami fiskalnymi. Jednak decydując się w ich przypadku na transakcję przez internet, powinniśmy rozważyć pewną ważną kwestię.

Zakup przez internet? Praktycznie same plusy!

Tendencja wspomniana we wstępie artykułu w zasadzie nikogo już nie dziwi. Korzystanie ze sklepów internetowych niesie za sobą wiele korzyści. Rozwój mediów pozwala na coraz lepsze przeglądanie interesujących nas produktów oraz uzyskiwanie o nich niezbędnych informacji. Tego typu witryny umożliwiają często przejrzenie pełnej oferty przedsiębiorcy, nie tylko wybranych pozycji, dostępnych w sklepach stacjonarnych. Strona internetowa ułatwia porównywanie produktów oraz kontakt ze specjalistami, reprezentującymi daną firmę. A przede wszystkim – możemy łatwo i szybko zakupić dany towar bez tracenia czasu i energii na wycieczki do poszczególnych punktów handlowych. Co więcej, za sprawą różnych opcji pocztowych czy kurierskich, towar taki jest w stanie pokonać drogę nawet od dalekiego zakątka Ziemi do samych drzwi naszego domu. To wszystko możemy uzyskać, nie odrywając się od komputera. Jeśli dodamy do tego atrakcyjne warunki dostawy oraz prawa konsumenckie, zdamy sobie sprawę, jak wygodne potrafi okazać się nabywanie różnych produktów przez internet.

Same plusy… ale czy zawsze?

Podobnych wygód możemy doświadczyć, nabywając przez internet urządzenia rejestrujące. Ale trzeba też zaznaczyć, że w pewnych okolicznościach zalety wirtualnego sklepu mogą obrócić się na naszą niekorzyść. I to za sprawą naszych wyborów. Jak to możliwe?

Nie zapominajmy, że kasy i drukarki fiskalne nie należą do typowych produktów. Mówimy o szczególnych urządzeniach, których wdrażanie, funkcjonowanie czy sposób użytkowania są regulowane przez przepisy prawne. I jak łatwo się domyślić, mogą z tym wiązać się konkretne, obowiązujące standardy. Po pierwsze – przedsiębiorca musi zarejestrować i zainstalować urządzenie fiskalne zgodnie z wyznaczoną procedurą, w dotyczących go terminach. Po drugie – podatnik ma obowiązek zgłaszać swoją kasę lub drukarkę nie rzadziej, niż co 2 lata. Po trzecie wreszcie – w przypadku niespodziewanej usterki czy awarii, wymagającej poważniejszej interwencji serwisu, a także nieposiadania technologii rezerwowej, następuje konieczność czasowego przerwania sprzedaży. Dlaczego wspominamy o tych sytuacjach?

Jeżeli zakupimy wybrany model w sklepie internetowym, którego fizyczna siedziba mieści się szmat drogi od naszej działalności, to zarówno dostarczenie urządzenia, jak i wdrożenie go i późniejsza obsługa (w kontekście wymienionych wyżej okoliczności) może ulec wydłużeniu bądź utrudnieniu. A to z kolei powoduje ryzyko przekroczenia wymaganych terminów czy wpłynięcia na wzrost strat finansowych (w przypadku dłuższej przerwy w sprzedaży). Dlatego decydując się na nabycie takiej technologii handlowej w sklepie internetowym, zadbajmy o to, by jego siedziba była zlokalizowana jak najbliżej naszego przedsiębiorstwa. Wtedy unikniemy dodatkowych nerwów i naprawdę skorzystamy z zalet zakupów w sieci.

1 thought on “Urządzenia fiskalne i zakupy internetowe – zwróć na to uwagę!

  1. Na szczęście ja sam jakoś z siebie pamiętałem o tej kwestii i zwróciłem na to uwagę 🙂 jak widać, słusznie 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA: *