Gdy przychodzi czas instalacji kasy fiskalnej online

Farex Pro 300 - online'owa kasa fiskalna

Z zakupem konkretnej kasy fiskalnej mogą się wiązać różne dylematy. Wszak istnieje mnóstwo modeli odmiennych pod tak wieloma względami: konstrukcyjnymi, funkcjonalnymi czy użytkowymi. A te aspekty potrafią w istotnym stopniu wpłynąć na efektywność i wygodę obsługi klientów. Jednak nim podatnik z nich skorzysta w pracy, będzie musiał wpierw zainstalować swoje urządzenie. Warto więc wrócić do kwestii tej procedury, tym bardziej, że w przypadku nowych na rynku kas online wygląda ona nieco inaczej.

Łączność z CRK – podstawa procesu wdrażania kasy online

Jedno nie ulega wątpliwości i dotyczy wszystkich urządzeń rejestrujących. A mianowicie, sam zakup kasy fiskalnej nie pozwala jeszcze na zgodne z przepisami ewidencjonowanie obrotu. By to było możliwe, nabyta technologia musi poprawnie przejść procedurę instalacyjną, w której zresztą zasadniczy udział ma serwisant z potrzebnymi uprawnieniami. To on w końcu wykonuje fiskalizację urządzenia rejestrującego – czynność jednorazową i nieodwracalną, pozwalającą na późniejsze, poprawne prowadzenie ewidencji obrotu i wystawianie paragonów dla klientów.

Nie inaczej jest w przypadku kas online. Pewne różnice zachodzą jednak w warunkach, jakie podatnik musi zapewnić podczas instalacji urządzenia. Już w trakcie tej procedury kasa rejestrująca nowego typu ma nawiązać internetowe połączenie z Centralnym Repozytorium Kas, systemem teleinformatycznym, gdzie będzie automatycznie wysyłać wymagane dane. To zresztą nie wszystko. Podczas pierwszej komunikacji z CRK kasa fiskalna online zostaje uwzględniona w rejestrze wspomnianego systemu. Ponadto, wdrażany model automatycznie zyskuje w ten sposób numer ewidencyjny (który nadal trzeba trwale nanieść na obudowę technologii, w jej widocznym miejscu) oraz własny harmonogram transmisji danych. Podsumowując, podczas instalacji i fiskalizacji kasy online niezbędne jest połączenie z internetem. A dostęp do sieci musi zapewnić podatnik, co zresztą wynika z Rozporządzenia Ministra Finansów z 30 kwietnia 2019 roku, dotyczącego kas rejestrujących.

Znikają pewne obowiązki – jak pisemne zgłoszenia

Proces wdrażania kasy rejestrującej online stawia podatnikowi pewne warunki – przede wszystkim wymaga zapewnienia dostępu do internetu podczas tej procedury. Ale trzeba też przyznać, że jednocześnie automatyzuje różne czynności. O jednej już powiedzieliśmy: przedsiębiorca nie musi sam „ubiegać się” o nadanie kasie online numeru ewidencyjnego, czekać na wiadomość z Urzędu Skarbowego, która będzie go zawierała. Co więcej, w przeciwieństwie do instalacji urządzeń rejestrujących z papierową bądź elektroniczną kopią, jeśli chodzi o model online – nie trzeba już składać pisemnych zgłoszeń do US. Mowa tu zarówno o zawiadomieniu przedinstalacyjnym, jak i poinstalacyjnym. Właśnie internetowe połączenie z CRK ma zapewnić m.in. automatyczne przesłanie informacji o uruchomieniu urządzenia rejestrującego online w trybie fiskalnym.

Jak więc można zauważyć, jest to z pewną korzyścią dla podatników wdrażających tego typu technologie sprzedaży. Procedura instalacyjna kas online upraszcza bowiem dopełnienie spraw formalnych, wymaganych przez przepisy. Może też ułatwić działania prowadzące do ubiegania się o ustawową ulgę z tytułu zakupu pierwszego urządzenia fiskalnego online.

1 thought on “Gdy przychodzi czas instalacji kasy fiskalnej online

  1. umówmy się, dojście do internetu to dzisiaj w zasadzie standard (w tą stronę chcemy zmierzać, no nie?), zarówno w domach, jak i w przestrzeni miejskiej czy miejscach pracy oraz handlu. więc spełnienie takich warunków powinno być z założenia coraz bardziej naturalne – ja z drugiej strony cieszę się, że instalując kolejną kasę fiskalną nie będę musiał się bawić w całą tą dodatkową papierkową robotę. tak, jestem zdecydowanym fanem ułatwiania sobie życia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *