Internet rzeczy w branży fiskalnej? Tak! Już od 2018 roku

Urządzenia online w branży kas fiskalnych

W branży fiskalnej cały czas pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne. Funkcjonalności te są zazwyczaj związane z chęcią dostosowania urządzeń rejestrujących do coraz wyższych wymagań polskich przedsiębiorców. W tym przypadku przyczyną pojawienia się nowych technologii będzie jednak coś zupełnie innego. A chodzi oczywiście o system kas fiskalnych online, którego początek został zapowiedziany na 2018 rok.

Zmiany w kasach rejestrujących

Zanim przejdziemy do omówienia funkcjonalności, które będą standardem w nowych kasach fiskalnych, warto napisać cokolwiek o planowanych zmianach. To przecież system fiskalizacji online sprawi, że dodatkowe rozwiązania technologiczne w ogóle się pojawią. Bez niego zapewne nie byłoby mowy o tak dużych modyfikacjach.

Wielu czytelników naszego bloga już pewnie słyszało o tym, że od 2018 roku kasy rejestrujące zaczną przesyłać mnóstwo danych do centralnego repozytorium MF. Transmisja informacji na temat prowadzonej sprzedaży będzie się zaś odbywała za pośrednictwem łącza internetowego (zabezpieczonym kanałem). To podstawowa zmiana, do której dojdzie po oficjalnym ustanowieniu nowego systemu. Podstawowa, ale nie jedyna… Okazuje się bowiem, że od przyszłego roku będzie można również realizować e-paragony fiskalne. Ponadto, kasy rejestrujące online, bo taka nazwa jest już bardzo często spotykana, zagwarantują współpracę z terminalami płatniczymi. We wszystkich nowych urządzeniach fiskalnych będą bowiem obecne protokoły komunikacyjne, które zapewnią płynną wymianę danych pomiędzy obydwoma elementami rozwiązania systemowego dla firmy.

Jesteście ciekawi, co jeszcze może się zmienić w ramach systemu zapowiedzianego przez polskiego ustawodawcę? Zachęcamy Was do sprawdzania bieżących informacji o kasach fiskalnych online. Dzięki temu nie będziecie zaskoczeni żadnymi modyfikacjami w przepisach bądź rozwiązaniach technologicznych dla handlu.

Jak postępować przed 2018 rokiem?

System fiskalizacji online może być problematyczny dla podatników, którzy będą musieli kupić swoje kasy rejestrujące jeszcze w 2017 roku. Przedsiębiorcy nie znajdą przecież wtedy na rynku urządzeń wyposażonych w funkcjonalności opisane w poprzednim akapicie. Czy w związku z tym wymiana modelu kupionego przed 2018 rokiem będzie jedynym rozwiązaniem? Niekoniecznie… A wszystko za sprawą kas fiskalnych, które niedawno pojawiły się w ofercie Elzab. Wspomniany producent już teraz tworzy urządzenia rejestrujące z certyfikatem Online Ready. A jak sama nazwa wskazuje, są to modele przygotowane do pracy w nowym systemie.

Ktoś mógłby zapytać: jak to możliwe, skoro Rozporządzenie w sprawie wymogów technicznych, którym muszą podlegać kasy fiskalne, nie zostało jeszcze opublikowane? To bardzo proste. Wybrane modele marki Elzab będzie można zmodyfikować w przyszłości w taki sposób, aby spełniały kryteria techniczne obowiązujące w ramach systemu fiskalizacji online. Kto jak to, ale akurat ten producent ma doświadczenie w podobnych działaniach. Warto przypomnieć, że Elzab odegrał ważną rolę w nasycaniu urządzeniami fiskalnymi rynku węgierskiego. A tam funkcjonuje właśnie system online’owy.

Tu kupisz kasę fiskalną, która połączy się przez internet

1 thought on “Internet rzeczy w branży fiskalnej? Tak! Już od 2018 roku

  1. faktycznie, Online Ready to dobra wiadomość dla osób, które już muszą kupować urządzenie, a za chwile musieliby się go pozbyć… czyli np. dla mnie 😉 pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA: *