W styczniu 2018 roku nastanie czas online’owych kas rejestrujących

Elzab K10 - kasa rejestrująca gotowa na online

Obecnie bardzo wielu przedsiębiorców prowadzących sprzedaż towarów lub usług na rzecz klientów indywidualnych musi stosować urządzenia rejestrujące do ewidencjonowania obrotu. Dlatego zmiany, które nadejdą już w przyszłym roku, można poniekąd nazwać rewolucyjnymi. Wtedy bowiem ma zacząć funkcjonować nowoczesny system fiskalizacji online.

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów, dotyczące nowych warunków technicznych, jakim będą podlegać urządzenia fiskalne, wejdzie w życie z początkiem stycznia 2018 roku. Regulacje prawne obejmą różne, istotne aspekty, takie jak komunikacja z resortem finansów, przebieg transakcji czy obsługa nabywców. Dlatego warto powiedzieć kilka słów o szykowanych zmianach, które odczują przede wszystkim krajowi podatnicy, ale również i ich klienci.

Kasy fiskalne online i serwery Ministerstwa Finansów

Pierwsze, o czym należy wspomnieć w kontekście projektu Rozporządzenia, to utworzenie zaawansowanego systemu fiskalizacji, w ramach którego docelowo mają funkcjonować wszystkie urządzenia rejestrujące. Dzięki niemu kasy będą w trybie online przekazywać do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów informacje o transakcjach i dokumentach realizowanych przez polskie przedsiębiorstwa. W rezultacie, doprowadzi to do jeszcze efektywniejszego śledzenia nieprawidłowości, a co za tym idzie – skuteczniejszego ściągania należnych podatków.

E-paragony i terminale płatnicze

Standardowym rozwiązaniem, w które ma zostać wyposażona każda kasa fiskalna online, będzie również współpraca z terminalem do płatności kartą. Chodzi o wzrost znaczenia transakcji elektronicznych, będących zarazem łatwiejszymi w monitorowaniu przez organy skarbowe oraz wygodniejszymi w realizacji i obniżającymi koszty administracji. Ponadto, wszystkie online’owe urządzenia rejestrujące zaoferują możliwość wystawienia paragonu w formie elektronicznej. A zatem, od stycznia 2018 roku klienci, poza wydrukiem fiskalnym, będą mogli otrzymać dokument w wersji cyfrowej (jeśli o to poproszą). E-paragon stanie się znacznie przystępniejszą formą dowodu zakupu, który pozwoli na skorzystanie z prawa do reklamacji czy zwrotu. Dokument może być bowiem przechowywany choćby na koncie e-mail nabywcy.

Online Ready, czyli kasy gotowe na zmiany

Rodzi się jednak pytanie, jak nadchodzące regulacje prawne wpłyną na pracę krajowych przedsiębiorców. Jedno jest pewne: dzisiejsze urządzenia rejestrujące nie spełnią nowych warunków technicznych, a więc prędzej czy później zajdzie konieczność ich wymiany na modele dostosowane do przyszłych wymogów. Niemniej, obecne technologie będą mogły pozostać w użyciu do momentu wygaśnięcia ich homologacji, przyznanych przez GUM (Główny Urząd Miar). Z drugiej strony, podatnicy zobligowani do nabycia urządzenia fiskalnego w najbliższych miesiącach są w stanie wybrać przygotowane na tę okoliczność kasy z certyfikatem Online Ready – można je zobaczyć choćby na pckf.pl. Tego typu modeli nie będzie trzeba wymieniać na nowe, a jedynie dostosować do aktualnych wymagań technicznych, po odpowiednio mniejszych kosztach.

1 thought on “W styczniu 2018 roku nastanie czas online’owych kas rejestrujących

  1. Dobrze, że skoro już takie zmiany idą, to mam możliwość na zakup modelu online redy – obejdzie się bez mnożenia kosztów (!!)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA: *