Jakie znaczenie ma pojemność bazy PLU w kasie fiskalnej?

Wielkość bazy PLU w kasie fiskalnej

Trudno wskazać jeden parametr kasy fiskalnej, który byłby najważniejszy przy wyborze takiego urządzenia. Wiele przecież zależy od indywidualnych potrzeb firm działających na polskim rynku. Jednak z drugiej strony, dla wielu przedsiębiorstw istotne okazuje się to, czy wdrażana kasa fiskalna pozwoli na wygodne sprzedawanie wszystkich produktów i usług oraz jednoznaczne zdefiniowanie asortymentu. Dlatego też podatnicy coraz częściej zwracają uwagę na parametry bazy PLU.

Podstawowe informacje o bazie towarowej

Programowanie bazy towarowej jest możliwe we wszystkich dostępnych obecnie kasach fiskalnych. Innymi słowy, każde urządzenie tego typu posiada pamięć, do której można wprowadzić informacje o produktach bądź usługach. Tym zresztą kasy różnią się od drukarek fiskalnych – współpracujących z komputerem i oprogramowaniem sprzedażowym. W drugim przypadku nie zapisujemy danych w pamięci urządzenia, a jedynie korzystamy z bazy PLU stworzonej w programie komputerowym. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby również kasa fiskalna mogła współpracować z oprogramowaniem sprzedażowym. Co więcej, często można się spotkać z takim rozwiązaniem systemowym dla firmy. Nie jest to jednak wymagane do pracy kasy fiskalnej, czyli urządzenia całkowicie autonomicznego. Dodatkowo, w tym przypadku użytkownik może wprowadzić całą bazę PLU przy użyciu klawiatury konkretnego modelu.

Jak wybrać odpowiednią pojemność PLU?

Na to pytanie nie ma jednej, idealnej odpowiedzi. Wracamy bowiem po raz kolejny do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Bo z jednej strony można przyjąć, że pojemność bazy PLU należy zawsze dopasować do liczby sprzedawanych produktów i usług. To najczęstsze zalecenie i zazwyczaj znajduje ono potwierdzenie w rzeczywistości. Ale z drugiej strony, w niektórych branżach i firmach warto uwzględnić rozszerzanie firmowej oferty. I wtedy już lepszym rozwiązaniem może okazać się kasa z większą bazą towarową, niż obecnie potrzebujemy. Tym bardziej, że w wielu przypadkach urządzenie tego typu kupuje się na lata. Natomiast brak dostępnych do zaprogramowania pozycji PLU może niekiedy okazać się kłopotliwy.

Innowacje w kasach rejestrujących

Jak wynika z powyższego akapitu, programowanie towarów w kasie fiskalnej jest w pewnym sensie limitowe. Jeżeli urządzenie oferuje skonfigurowanie np. 4 000 pozycji towarowych, użytkownik nie będzie mógł wprowadzić do jego pamięci więcej PLU. Istnieją jednak 2 wyjątki od tej reguły, o których warto wspomnieć. Innowacje w branży technologii sprzedaży zasługują bowiem na pochwałę, gdyż są korzystne dla podatników 😉

Po pierwsze, ciekawe rozwiązanie techniczne oferuje kasa fiskalna Posnet Ergo. Ten model można zamówić w 3 wariantach, różniących się pojemnością bazy towarowej: 4 000, 6 000 lub 8 000 PLU. Niemniej, to jedyne urządzenie rejestrujące na rynku, w przypadku którego podatnik może również zmodyfikować ten parametr nawet po kilku latach eksploatacji. W związku z tym, da się zacząć np. od 4 000 PLU i później, gdy asortyment będzie większy, rozbudować pojemność pamięci urządzenia.

Po drugie, na polskim rynku znajdziemy jedną kasę rejestrującą, w przypadku której nie obowiązują żadne limity programowalnych pozycji towarowych. Chodzi oczywiście o model Next – produkowany przez Novitus. Co ciekawe, w tej kasie dowolna liczba PLU to nie jedyna innowacja. Znajdziemy tam przecież wbudowany tablet z systemem operacyjnym Android oraz aplikację sprzedażową.

1 thought on “Jakie znaczenie ma pojemność bazy PLU w kasie fiskalnej?

  1. Odpowiedź jest prosta: w zasadzie najważniejsze 🙂 no bo co po interfejsach, elektronicznej kopii paragonów itd. itd., skoro kasa fiskalna nie możne pracować z asortymentem działalności jak należy (i jak prawo nakazuje!). Dla mnie ten parametr jest kluczowy przy wyborze urządzenia rejestrującego, a jeśli okaże się on niewspółmierny do potrzeb biznesu – no to technologia tak jakby staje się raczej bezużyteczna…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *