Nowe Rozporządzenie techniczne w sprawie kas fiskalnych

Co zaoferują kasy fiskalne online?

Już jakiś czas temu, bo na początku lipca 2018 roku, weszło w życie Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie warunków i kryteriów technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. To bardzo ważny dokument, definiujący sposób funkcjonowania urządzeń fiskalnych, jakie są dostarczane na polski rynek technologii sprzedaży. W przypadku tego Rozporządzenia najwięcej uwagi poświęcono jednak modelom nowego typu, czyli kasom online.

Online’owa funkcjonalność urządzeń fiskalnych

Szczegółowe informacje na temat nowych funkcji w kasach online można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii. Nie będziemy przytaczali wszystkich rozwiązań w tych urządzeniach, gdyż wspomniany dokument ma kilkadziesiąt stron. Znajdziemy tam jednak istotne informacje na temat 3 kluczowych cech modeli online. Pierwsza jest związana z transmisją danych do Centralnego Repozytorium Kas. Urządzenia online zagwarantują bowiem przesyłanie informacji na temat czynności wykonywanych przy ich użyciu, m.in. rejestrowanego obrotu. Te dane będą wykorzystywane przede wszystkim do skuteczniejszego kontrolowania podatników, którzy muszą prowadzić ewidencję za pomocą kas fiskalnych.

Druga nowość polega na opcji realizowania paragonów fiskalnych nie tylko w formie papierowej, ale też elektronicznej. Innymi słowy, użytkownicy kas online zyskają możliwość przesyłania dowodów sprzedaży na adresy e-mail swoich klientów. Będą to jednak musieli robić wyłącznie na wyraźną prośbę nabywców. W pozostałych sytuacjach wystarczające okaże się wydanie paragonu fiskalnego w formie papierowej.

Trzecia nowość również będzie związana z pewnego rodzaju transmisją danych. W tym przypadku chodzi jednak o ustandaryzowanie współpracy pomiędzy kasami fiskalnymi oraz terminalami do kart płatniczych. Urządzenia rejestrujące online zyskają m.in. ujednolicone protokoły komunikacyjne. To z kolei zagwarantuje, że będzie można podłączyć do nich terminale płatnicze i zacząć przyjmować w ten sposób e-płatności.

Co zmienią nowe kasy rejestrujące?

Ogólne założenia nowego rozwiązania systemowego są takie, że dodatkowe funkcje kas fiskalnych online przyczynią się do lepszej ściągalności należnych podatków oraz do unowocześnienia obsługi klientów. W największej mierze pomogą w tym 2 z omówionych wcześniej rozwiązań, czyli emitowanie e-paragonów oraz przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. Nie należy jednak lekceważyć roli ustandaryzowania współpracy z terminalami do kart. W tym przypadku chodzi oczywiście głównie o większe wsparcie dla obrotu bezgotówkowego, który jest nie tylko łatwiejszy do monitorowania, ale także tańszy dla administracji państwowej. Co za tym idzie, stanowi mniejsze obciążenie dla budżetu naszego kraju.

Pamiętajmy również, że współcześnie coraz szersze grono konsumentów woli płacić za zakupy przy użyciu karty bądź telefonu. A w dalszej perspektywie czasowej kasy online mają doprowadzić do tego, że każdy podatnik, który korzysta z urządzenia rejestrującego, będzie mógł podłączyć do niego terminal płatniczy. Nie jest to wymagane, ale na pewno ułatwia i właśnie unowocześnia codzienną pracę.

1 thought on “Nowe Rozporządzenie techniczne w sprawie kas fiskalnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *